شرکت کشت و صنعت هلال

(سهامی خاص)

شرکت کشت و صنعت هلال (سهامی خاص) یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری هلال‌احمر ایران است که نقش مهمی در تأمین امنیت غذایی هم‌وطنان ایفا می‌کند.

این مجموعه گسترده مشتمل بر 10 مجتمع کشاورزی در 5 استان خراسان رضوی، خوزستان، فارس، لرستان، کرمانشاه و یک مجتمع دامپروری 3,000 رأسی گاو شیری در  استان خراسان رضوی می‌باشد.

شرکت کشت و صنعت هلال دارای بیش از 2,100 هکتار اراضی زراعی و باغی مرغوب و قابل‌کشت، 16 حلقه چاه عمیق بوده و حق السهم استفاده از آب رودخانه‌های لاندا ، خانلق، چشمه سرآبگرم و کانال سد کرخه و… را دارا می‌باشد.

مرکز اصلی شرکت در نیشابور کیلومتر 12 جاده قدیم سبزوار سه‌راهی فولاد واقع‌شده است.

محصولات:

وجود بیش از 2100 هکتار باغ‌ها، زمین‌های کشاورزی و مجتمع‌های دامپروری تحت مدیریت از طرفی و گستره جغرافیایی و پراکندگی مناطق در پنج استان با توجه به تنوع آب و هوایی، این امکان را به شرکت داده که به تولید انواع و اقسام محصولات گرمسیری و سردسیری باغبانی، زراعی و دامپروری بپردازد .

این شرکت مفتخر است که با میانگین تولید سالانه بیش از  20هزار تن محصولات باکیفیت کشاورزی نقش مؤثری در کمک به تأمین امنیت غذایی هم‌وطنان ایفا می‌کند.

سبد محصولات شرکت بسیار متنوع  بوده و به چهار بخش زیر قابل‌تفکیک است:

  • محصولات زراعی (گندم، جو، ذرت علوفه­ای، زعفران و …)
  • محصولات باغی (مرکبات، خرما، زیتون و…)
  • محصولات دامی (شیر و گوشت) و
  • شیلات(ماهیان گرمابی)

 

ارکان جهت ساز

بیانیه مأموریت و چشم‌انداز  و اهداف استراتژیک شرکت تا سال 1400 به شرح زیر می‌باشد:

  • چشم‌انداز:

دستیابی به حداکثر بهره‌وری در شرکتی چابک، سبز و توسعه‌یافته در صنعت کشاورزی و دامپروری

  • بیانیه مأموریت:

شرکت کشت و صنعت هلال در راستای تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، با بهره‌گیری از فناوری‌های روز، نیروی انسانی کارآزموده، رعایت استانداردهای کیفی و زیست‌محیطی و بهبود مستمر بهره‌وری، به تولید محصولات باکیفیت کشاورزی و دامپروری اقدام نموده تا از این طریق منافع جامعه و سهامداران خود را محقق سازد.

  • اهداف استراتژیک:

1- سودآوری پایدار در راستای تأمین بخشی از منابع مالی موردنیاز جمعیت

2- ارتقای بهره‌وری و افزايش چابكي

3- حفظ تعادل محیط‌زیست

  • اقدامات کلیدی عملکرد:

در سال 1398 شرکت سرمایه‌گذاری هلال‌احمر ایران طی تشریفات قانونی، اقدام به ادغام شرکت‌های کشت و صنعت هلال فارس ، کشت و صنعت هلال زاگرس و شرکت مجتمع صنایع غذایی و آشامیدنی هلال سپیدان در شرکت کشت و صنعت هلال نمود تا از این طریق ضمن بهره‌برداری مناسب از دارایی‌ها و کاهش هزینه‌ها، زمینه لازم جهت ورود به بازار سرمایه را فراهم آورد.

توسعه و ایجاد مجموعه بزرگ کشت و صنعت و متعاقباً عرضه آن در بازار سرمایه  فرصت اقتصادی مناسبی را پیش روی نهاده است. به همین منظور پس از ادغام انجام‌شده در سال 98 ، ورود به بازار سرمایه از اهم اقدامات کلیدی در دست انجام شرکت در سال 99 می‌باشد.

معرفی مجتمع‌های شرکت:

 

واحد نیشابور:                                                                         

مکان اصلی شرکت کشت و صنعت هلال در استان خراسان رضوی، شهرستان نیشابور واقع‌شده و در دو بخش کشاورزی و دامپروری در سطحی بالغ‌بر  1,700 هکتار  مشغول فعالیت می‌باشد.

  • بخش دامپروری

در بخش دامپروری سالیانه 17 هزار تن شیرخام باکیفیت، 360 تن گوشت قرمز و 8,500 متر مکعب کود دامی تولید می‌شود.

این بخش شامل واحدهای زیر می‌باشد:

1- واحد پرورش گاو مولد که شامل، هشت سالن نگهداری فری استال، سه سالن گله مولد و پنج بهاربند است.

2- واحد خوراک سازی و توزیع جیره با ظرفیت تولید 100 تن کنسانتره در روز

3- واحد پرورش گوساله و تلیسه

4- بخش دامپزشکی و تولید مثل

5- واحد آزماشگاه، آمار و ثبت مشخصات

6- واحد تصفیه خانه.

7- سالن شیردوشی، مجهز به 3 چاله شیردوشی کاملاً مکانیزه با ظرفیت 72 واحد دوشنده و تولید روزانه  حدود50 تن شیر است.

8- واحد پرواربندی با ظرفیت ابتدایی 600 رأس در فاز اول  و توسعه آن در سال 98-99

شایان‌ذکر است طرح های توسعه مختلفی  جهت افزایش ظرفیت بخش دامپروری و بهبود کیفیت محصولات آن در سنوات مختلف به انجام رسیده و در دست اجراست.

  • بخش کشاورزی:

در بخش کشاورزی با عنایت به وجود 10 حلقه چاه عمیق و حق الامتیاز حق آبه از رودخانه خانلق،  شرکت توان تولید بیش از 1,500 تن غله ،8,000 تن ذر ت علوفه ای  را دارد.

همچنین با توجه به سرمایه گذاری های انجام‌شده و طرح های در دست اقدام، طی سنوات آتی محصولات دیگری نظیر پسته، گل محمدی و…  به سبد محصولات شرکت اضافه خواهد شد.

اراضی این مجتمع در 5 مزرعه مختلف در  سامغان، پشته، بیرم آباد، دهنوخلج و خانلق واقع گردیده است.

الف-مزرعه سامغان

اراضی سامغان که محل اصلی شرکت در آن واقع‌شده است دارای حدوداً 434 هکتار زمین زراعی می‌باشد که در حدود 90 هکتار آن به بخش دامپروری و مابقی آن به بخش کشاورزی اختصاص یافته است. این اراضی دارای سه حلقه چاه با پروانه بهره برداری و دبی حدوداً 60 لیتر در ثانیه است.

بمزرعه پشته

اراضی پشته دارای حدوداً 142 هکتار زمین با فاصله 10 کیلومتری از دفتر مرکزی واقع‌شده است. این اراضی دارای یک حلقه چاه به پروانه بهره برداری 15 لیتر بر ثانیه آب است. در این اراضی عمدتاً محصولات زراعی گندم و جو کشت می‌شود.

ج- مزرعه بیرم آباد

این مزرعه دارای 719 هکتار زمین کشاورزی می‌باشد و فاصله آن تا محل دفتر مرکزی در حدود 15 کیلومتر است. این اراضی دارای سه حلقه چاه با پروانه بهره برداری 52 لیتر در ثانیه آب است. در این اراضی علاوه بر کشت محصولات زراعی طرحهای توسعه‌ای نیز در دست اجراست.

د- مزرعه دهنوخلج

مزرعه دهنوخلج دارای 273 هکتار زمین کشاورزی می‌باشد. این اراضی دارای سه حلقه چاه  با پروانه بهره برداری مجموع 50 لیتر در ثانیه آب است و فاصله آن تا دفتر مرکزی در حدود 12 کیلومتر می‌باشد.در این اراضی علاوه بر کشت محصولات زراعی، چند هکتار باغ پسته نیز به صورت پایلوت کشت شده است.

م- مزرعه خانلق

مزرعه خانلق در حدود 134 هکتار می‌باشد و فاصله آن تا دفتر مرکزی در حدود 17 کیلومتر است. منبع تأمین آب این اراضی از رودخانه خانلق می‌باشد. عمده کشت این اراضی مختص به زراعت گندم وجو می‌باشد.

واحد فارس:                                                                                 

مجتمع فارس در 175 کیلومتری شیراز در شهرستان جهرم واقع‌شده است. این مجتمع دارای 33 هکتار باغ مرکبات و 5 هکتار نخلستان بصورت کشت مخلوط با مرکبات است . دورادور این مجتمع با دیوار کاملاً محصور شده و از امنیت و حفاظت بالایی برخوردار می‌باشد. این مجتمع دارای دو حلقه چاه عمیق می‌باشدکه در آن بیش از 8 نوع محصول باغبانی درجه یک پرورش داده می‌شود. لیمو ترش جهرم نمونه بارز آن می‌باشد.

واحد شوش:                                                                               

 مجتمع فدک شوش در 20 کیلومتری شهرستان شوش دانیال واقع‌شده است. این مجتمع دارای 200 هکتار اراضی زراعی مجهز به آخرین فن آوری سیستم های آبیاری تحت فشار و یک هکتار باغ مرکبات است. اراضی این مجتمع مستعد کشت غلات، صیفی جات، سبزیجات و … می‌باشد. این مجتمع دارای دو حلقه چاه عمیق با دبی بیش از 100 لیتر در ثانیه و حق آبه 90 لیتر از کانال سازمان آب (سد کرخه) است. در این مجتمع دو استخر با ظرفیت 10,000 لیتر وجود دارد.

واحد زاغه:                                                                               

واحد زاغه در 30 کیلومتری جاده بین المللی خرم آباد – بروجرد واقع‌شده است. اراضی این مجتمع شامل 37 هکتار است که 10 هکتار از آن به باغ  ًبهً اختصاص یافته و مابقی قابلیت کشت زراعی دارد. در این مجتمع 4 سوله 500 متری و دو حلقه چاه با دبی 60 لیتر در ثانیه وجود دارد. از عمده مزیت های این مجتمع قرار گرفتن در بر جاده بین المللی تهران – خوزستان  می‌باشد.

واحد سرپل ذهاب:                                                                                 

واحد سرپل ذهاب دارای 75 هکتار اراضی مرغوب است که 43 هکتار آن به باغ زیتون و مابقی به کشت زراعت گندم اختصاص یافته است. این مجتمع دارای حق آبه 45 لیتر در ثانیه از چشمه سرآبگرم است. این مجتمع مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار می‌باشد.

واحد  قصر شیرین:                                                                                 

 این واحد دارای 54 هکتار زمین زراعی می‌باشد که 20 هکتار به نخلستان، 4 هکتار به استخر پرورش ماهیان گرمابی و مابقی به زراعت اختصاص یافته است. این مجتمع دارای حق آبه 90 لیتر در ثانیه از رودخانه و کانال لاندا است. از عمده مزیت های این مجتمع هم مرزی آن با کشور عراق می‌باشد.